Technical Writing – Vstup do světa technické komunikace

Proč je technical writing dobrý začátek v oboru technické komunikace? A jaké možnosti rozvoje nabízí technická komunikace?


Svět technické komunikace je jak široký, tak specifický. Je specifický tím, že se nachází přímo na hraně mezi obory, které jsou čistě humanitní (jazykověda, psychologie, kognitivní věda), a obory, které jsou hluboce technické (technické vědy jako počítačová věda, průmyslová automatika, materiálové inženýrství). Je široký tím, že zahrnuje spoustu rolí, které jsou pro funkční práce každého týmů technické komunikace nutné (technical writeři, informační architekti, koordinátoři překladů). Role technical writera je zase unikátní tím, že umožňuje v širokém rozsahu náhled na práce dalších rolí, díky pozici, na které se v tomto světě nachází.

Technická komunikace má několik oblastí, které bych pro tento článek rozdělil do čtyř skupin.

Tvorba dokumentace

První, spojená s tvořením dokumentace, obsahuje role technical writera a informačního architekta. Jsou to lidé, díky kterým vzniká obsah technické dokumentace a dostává svou podobu. Technical writer píše obsah na základě informací, které získává od doménových expertů, a ve tvaru, který navrhuje informační architekt. Je přirozené, že během času technical writer absorbuje dovednost informačního architekta. Když najednou zjistíte, že se vám líbí sestavování sad dokumentace, můžete pokračovat touto cestou a praxe s psaním dokumentaci určitě vám v nové roli pomůže.

Tvorba školících materiálů

Druhá skupina obsahuje role, které tvoří školící materiály (buď pro výuku s instruktorem, nebo jako online školení): vývojář školení a instruktážní designér. Většinou vývojáři školení ve své práci používají už existující technickou dokumentaci napsanou technical writery, takže vzájemná výměna zkušeností i spolupráce může usnadnit paralelní povýšení. V případě, že se vám zalíbí vyučovat, můžete vyrazit novým směrem, a u role vývojáře školení ta cesta nekončí. Dál můžete jako instruktážní designér navrhovat osnovu kurzu, který posléze vývojář školení konstruuje. Samotný vztah mezi vývojářem školení a instruktážním designérem funguje podobně jako vztah mezi technical writerem a informačním architektem.

Překlady a média

Do třetí skupiny bych zařadil vedlejší služby jako překladatelské služby a vytváření multimédií. Jakmile vaše dokumentace naráží na otázku lokalizace, budete potřebovat pomoc koordinátora překladů. Znalost jazyků vám tady pomůže při zajištění kvality, ale stoprocentně se můžete spolehnout jen na odborníky. Může se však stát, že to částečně bude také vaše zodpovědnost a tím zároveň první krok k nové roli.

Málokdy si dokážeme představit dokumentaci bez ilustrací či fotografií. Čím dál jsme od papíru, tím víc multimédií objevíme: videa, zvukové záznamy, animace. Kvůli tomu všemu se obrátíte ke grafikům (neboli designérům multimédií). Skok do této oblasti vyžaduje více dodatečné práce a praxe, ale není to cesta se zákazem vjezdu.

Není zřejmé, pro kterou možnost se rozhodnete, a zda se vůbec půjdete tím směrem. Co je samozřejmé? Nutnost každodenní těsné spolupráce mezi writery a rolemi třetí skupiny. Bez ní bychom riskovali zvýšení ceny dokumentace, ale náklady na překlad a lokalizaci jsou materiálem na samostatný článek.

Vedení a řízení

Ve čtvrté skupině se jedná všeobecně o řízení. V technické komunikaci stejně jako v dalších oborech máme lidi, projekty a produkty. Tím pádem je potřeba naplnit posty vedoucího týmu, projektového manažera či vlastníka produktů. V každém z těch případů potřebujete mít požadované schopnosti a zkušenosti, což je pochopitelné. Hodně se ale můžete naučit v roli technical writera, a jestliže se rozhodnete, že je to pro vás ten správný směr, dodatečný čas využitý pro osobní rozvoj vám neublíží.


Post technical writera je dobrý začátek v oboru technické komunikace, protože se každý den setkáváte se zástupci dalších rolí z tohoto oboru. Získáváte přehled o tom, jak tyto role vypadají, a můžete nabýt schopnosti, které těm dalším rolím patří (v malých týmech občas i musíte).

Spektrum rolí, které nabízí technická komunikace, je široké a blízká spolupráce s dalšími týmy vás může posunout k jiným souvisejícím pozicím jako tester softwaru, programátor nebo UX designér.

Jestli pořád váháte, zda technical writing nabízí perspektivy a možnost budování kariéry, tak neváhejte a jděte do tohoto skvělého povolání. Vřele vám to doporučuji.

Share your love

Leave a Reply